Nejen v Pohádkách ovčí babičky a v napínavých Příbězích starého námořníka se objevuje klasické, pohodlné houpací křeslo. I v moderních prostorných interiérech oceníme jako solitér originální houpadlo. Nejen, že nám poslouží jako úžasný relax, ale stane se automaticky jedinečným doplňkem, který budou jistě všichni rádi využívat.
Již v devatenáctém století s výrobou houpacích křesel z ohýbané bukové kulatiny začal Michael Thonet, průkopník ohýbaného nábytku ve střední Evropě. A právě tyto Thonetovy skvosty v houpacím provedení zdobí dodnes nejeden český interiér. Ať už jsou celodřevěné, klasicky čalouněné nebo jen jednoduše vypletené přírodním materiálem.
Během sto padesáti let však i houpací křesla doznala jistého vývoje a dnes se vyrábějí v mnoha modifikacích. Postupně se zjednodušuje i jejich tvar, což jistě ocení i příznivci přísně účelového moderního stylu. Vedle masivní kulatiny se nově používá buková plochá vrstvená lamela. Velice zajímavá jsou kupříkladu i designová houpadla s lehkou kovovou konstrukcí, kterou vkusně doplňuje napnutá pevná textilie v sytých barevných odstínech. Takové houpací křeslo by slušelo i studentskému, nebo dětskému pokoji.
I v ratanu se na trhu objevují zajímavě zpracované houpací sedačky. Místo klasické ohnuté podnože používají asijští výrobci pevnou kruhovou podstavu, do které montují kovový pružinový systém. Na něm je pak připevněn prostorný pohodlný sedák s područkami a se šněrovacím čalounem. Malajští designéři preferují přírodní loupaný materiál, kterým efektně vyplétají kovové konstrukce, což pak připomíná jednoduché houpací skořepiny.
Ze skandinávské provenience nelze nezmínit plastové houpačky, pocházející z dílen Vernera Pantona, průkopníka plastového nábytku. Protože jsou tyto výrobky navrženy z kvalitního polykarbonátu, nemusíme mít strach z jejich životnosti. Snad jen díky obavám, že by v našem obývacím pokoji mohly působit kýčovitě, se raději poraďme s interiérovým odborníkem.