V jihovýchodní Asii se výrobou nábytku z banánovníku zabývají již několik set let. A to zejména proto, že banánová vlákna jsou velmi pevná, stabilní a odolávají hnilobám a povětrnostním vlivům i slané vodě. V dvacátém století pronikl postupně tento trend i do střední Evropy. Především sedací nábytek z tohoto exotického materiálu je vyhledávaným artiklem do zimních zahrad, altánů, na terasy, ale i do přírodně laděných obývacích pokojů a jídelen. Jedná se tedy především o sedací a stolové prvky, ikdyž velice zajímavá jsou i luxusní dvoulůžka nebo stylové police a komody.
Některý „banánový nábytek“ vyhlíží mohutným dojmem. To zejména proto, že kostrovina, která je pak po povrchu opletena, je vyrobena převážně z masivního mahagonového dřeva. Materiál k oplétání se získává z listů i kmenů banánovníku loupáním. Nijak se nemoří, povrch se upravuje pouze bezbarvým lakem, čímž se zachovává ryze přírodní vzhled. Někteří výrobci pro umocnění noblesy doplňují i vnější části sedacích nebo skříňových prvků masivními dřevěnými elementy. Ty se pak mohou objevit i v barevných odstínech. Kupříkladu banánové křesílko s horními mahagonovými područkami nebo zásuvková komoda s masivními čílky neurazí žádný salón nebo ložnici. Pohodlné pohovky a multisedy oceníme, budou-li doplněny jednoduchým, vkusným čalounem. Asijští designéři jej koncipují tak, že je možné jednotlivé polštáře prát nebo chemicky čistit.
K lehkým výpletům židlí a kupříkladu dělících paravánů jsou používána právě vlákna banánových listů. Ta se mohou i svazovat do různě silných provazů, které – dobře zpracované - slouží k výrobě rohoží a dekoraci interiérů. Vzrostlý zelený cykas v zimní zahradě tedy můžeme směle uložit do banánového kontejneru a při svitu lampy s banánovým stínidlem si pak přečteme zajímavou knihu. I ovoce na sváteční stůl lze nabídnout na banánovém podnosu, kterému jistě bude slušet mezi ostatními tropickými plody i trs čerstvých žlutých banánů.